logo klub nauczyciela"Destination Imagination"

Polska wersja programu to OczyMa Wobraźni...(a) bazuje na amerykańskim programie Destination Imagination. DI - to międzynarodowy, edukacyjny program Twórczego Rozwiązywania Problemów w Praktyce, w którym dzieci z całego świata podejmują:

 • WYZWANIA "NA JUŻ" - uczą samodzielności, szybkości, błyskotliwości i odwagi w myśleniu twórczym. Czas na ich realizację podczas Konkursu jest zawsze ograniczony podobnie jak środki i materiały. Motto Wyzwań "Na Już": "Rozpędź swoją wyobraźnię".
 • WYZWANIA DRUŻYNOWE - są dokładnie obmyślonymi łamigłówkami, które rzucają Wyzwanie dzieciom poprzez celowe stymulowanie zmysłów, których używamy do nauki. Wyzwania Drużynowe dzielą się na pięć kategorii:
  1. wyzwanie o charakterze technicznym, w którym zadaniem Drużyny jest zbudowanie oryginalnego urządzenia lub pojazdu i spełnienie określonych w Wyzwaniu warunków z udziałem tego urządzenia;
  2. wyzwanie o charakterze scenicznym, gdzie zadaniem Drużyny jest twórczy pokaz rozwiązania jakiegoś problemu poprzez teatralne opowiedzenie stworzonej przez Drużynę historii;
  3. wyzwanie o charakterze scenicznym z koniecznością zaprezentowania stworzonego przez Drużynę elementu technicznego;
  4. wyzwanie o charakterze scenicznym wymagające zaprezentowania przez Drużynę umiejętności improwizacyjnych - włączenia podczas Konkursu, na scenie - elementów nieprzewidzianych, dodanych przez sędziów tuż przed prezentacją Drużyny;
  5. wyzwanie o charakterze konstrukcyjnym - zadaniem Drużyny jest skonstruowanie określonej budowli, która musi spełnić nie tylko wymogi Wyzwania, ale podczas prezentacji poddawana jest także różnorakim próbom, które musi przejść pomyślnie.

więcej: www.kreatywnosc.pl


"Odyseja Umysłu"

Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł
– zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy

Dr C. Samuel Micklus, twórca Odysei Umysłu

Odyseja umysłu za cel stawia rozwój zdolności twórczych, które posiada każdy człowiek. Inspiruje rozwój kreatywnego i krytycznego myślenia, zachęcając do rozwiązywania problemów rozbieżnych, czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Twórcze rozwiązywanie problemów to metoda nauczania zorientowana zarówno na proces, jak i na rezultat. Uczestnicy programu samodzielnie analizują zadanie i definiują jego sedno, wymyślają potencjalne możliwości, a następnie decydują o tym, jak połączyć w skuteczne rozwiązania to, co w ich pomysłach najlepsze. Trening czyni mistrza – im większej ilości problemów stawi się czoła, tym łatwiej jest twórcze i skuteczne pomysły generować "na zawołanie".

Więcej: www.odyseja.org

Strefa osobistego rozwoju

Badania i analizy

Spotkania z TI w ODN

 

baner lubuskie

 ojczyzna 100

 logo szkola dla rodz wych

 

  logo klub nauczyciela 

 

szkola zdrowie

 

czytamy

 

pbw

 

PITax